Svojo prvo objavo posvečam zmagovalcu jubilejne stote Dirke po Franciji. Christopherju Froomeu. Že pred samo dirko je poleg Alberta Contadorja veljala za največjega favorita. Na začetku se mi pravzaprav ni zdel nič posebnega. Mislila sem si nekako takole: » Zmagal bo Tour de Franc in postal tak, kot je Bradly Wiggins – samovšečen, nadut Anglež!«. Ampak sem se zmotila. In prav zato, ker me je prepričal s svojim izjemnim karakterjem in skromnostjo mu posvečam prvo objavo.
![]() |
Lepi dresi ekipe Sky |
Christopher Froom se je rodil 20. maja 1985 v Nairobiju v Keniji, mami Jane ( njeni starši so emigrirali iz Anglije ) in očetu Clive ( nekdanji angleški hokejist ) in se tako pridružil že dvema starejšima bratoma Jonathanu in Jeremyu. Po končani osnovni šoli ( Band School in Nairobi ) se je, kot 14-letnik preselil v Južno Afriko, kjer je obiskoval St John's College in Johannesburgu. Nato je še dve leti študiral ekonomijo na Johanesburški univezi.
Njegova kolesarska pot se je začela pri njegovih dvanajstih, ko ga je mati prvič peljala na kolesarsko dirko, kjer je spoznal profesionalnega kolesarja in nato njegovega mentorja David Kinjah. Skupaj sta trenirala, predvsem gorsko kolesarstvo na podeželskem visokogorju severno od Nairobija. S cestnim kolesarjenjem se je začel ukvarjati v Južni Afriki, bil je izrazit hribolazec. Leta 2006 je predstavljal Kenijo na Svetovnem kolesarskem prvenstvu v avstrijskem Salzburgu, v kategoriji pod 23 let. Iz Južne. Na začetku vožnje na čas je trčil v uradnika in padel. Kljub temu je končal na 36 mestu. To tukaj je dirkal s Kenijskim potnim listom, spomladi leta 2008 pa je pridobil britanski potni list, saj je potomec angleških priseljencev.
Leta 2008 se je pridružil ekipi Barloworld. S to ekipo je prvič dirkal na prestižnih klasikah, kot so Paris-Roubaix, Fleche-Wallone, Amstel Gold in Liege-Bastogne-Liege. To izkušnjo je opisal, kot : » To so res nenavadni občutki, saj sem te dirke do sedaj spremljal le po televiziji in o njih bral le v revijah.«
V juliju leta 2008 je zaradi bolezni izgubil mamo. Nekaj tednov za tem je bil uvrščen v ekipo za Tour de Franc. Tako v gorah, kot v vožnji na čas je pokazal izjemen talent. Istega leta pa je na stopničkah končal tudi Giro d’Appennino, v Italiji.
Leta 2010 se je pridružil ekipi Sky, katere član je tudi sedaj. Ko je prišel v ekipo je vodstvo menilo, da je Christopher » kot diamant, ki ga je potrebno še malo oblikovati«. Trenerjem ekipe Sky je delo več, kot odlično uspelo, saj je že leto za tem, ko je prišel v ekipo končal špansko Vuelto na drugem mestu. Leta 2012 je kot glavni pomočnik Bradleyu Wigginsu pomagal do zmage na Tour de Francu, sam pa konča na drugem mestu.
Leto 2013 bo Chrisu zagotovo ostala v najlepšem spominu. Pred včerajšno zmago na Tour de Francu je zmagal še Tour de Oman, Dirko po Romandiji, Kriterij Dauphine, na drugem mestu pa je končal dirko od Tirenskega do Jadranskega morja. Mogoče mi ga je bilo na začetku letošnjega Toura malo žal, da ni zmagal že lani ( saj je bil očitno boljši od Wigginsa ), vendar sem po tehtnem premisleku ugotovila, da je boljše, da je zmagala letos. Stota dirka po Franciji si zasluži zmagovalca v pravem pomenu besede. In to Christofer Froome definitivno je. Dirkač in zmagovalec v pravem pomenu besede. Zelo lepa gesta se mi je zdela, ko je celotna ekipa Sky-a včeraj na zadnji etapi prišla v cilj skupaj in objeta. Izjemno ganljiv je bil tudi Chrisov govor na zmagovalnem odru, kjer se je zahvalil praktično vsem: celotni ekipi, navijačem, prijateljem in zaročenki. Spomnil se je tudi umrle mame, kateri je posvetil zmago. Predvsem pa je poudaril vsem, da bo ta rumena majica na njegovih ramenih ostala zavedno. Njegova neverjetna sproščenost, umirjenost in skromnost so poleg izjemnega talenta gotovo njegove največje vrline. Upam, da bo tak tudi ostal.
Kako izjemna osebnost je zmagovalec 100. dirke po Franciji lahko razberete tudi iz besed Slovenca Davida Rožmana, ki je del spremljevalne ekipe Sky-a. Froome pa je bil tudi že v Sloveniji, na Davidovi poroki, kjer ga je najbolj navdušil sončni zahod na Šmarjetni gori. Chris pa se ob druženju s svojim maserjem naučil tudi nekaj besed v slovenščini.
Kako izjemna osebnost je zmagovalec 100. dirke po Franciji lahko razberete tudi iz besed Slovenca Davida Rožmana, ki je del spremljevalne ekipe Sky-a. Froome pa je bil tudi že v Sloveniji, na Davidovi poroki, kjer ga je najbolj navdušil sončni zahod na Šmarjetni gori. Chris pa se ob druženju s svojim maserjem naučil tudi nekaj besed v slovenščini.
Torej Chris, čestitke ob zmagi na Touru, ter srečno tudi v prihodnje.!! :)
Del Chrisovega govora po zmagi!
Del Chrisovega govora po zmagi!
Še nekaj foto utrinkov iz zadnje etape 100. Tour de Franca:
![]() |
Cigare! :) |
![]() |
Kozarec šampanjca :) |
![]() |
Ekipa Sky v cilju objeta! :) |
![]() |
Veliki zmagovalec Christopher Froome! :) |
Na zgornji povezavi si lahko ogledate potek zadnje etape stote Dirke po Franciji. Od 4:48 minute naprej pa lahko pogledate Froomove besede o »njegovem Touru«.
Nekaj uporabnih povezav:
Obišči spletna stran: http://www.chris-froome.com/
Poglej Chrisov Facebook profil: https://www.facebook.com/froomechristopher?ref=stream&hc_location=timeline
Sledi Chrisu naTwitter: https://twitter.com/chrisfroome
Spremljaj Chrisa na Instagram: http://instagram.com/chrisfroome
Spremljaj Chrisa na Instagram: http://instagram.com/chrisfroome
Ni komentarjev:
Objavite komentar